Svet-Stranek.cz
NAŠE CESTY ZA POZNÁNÍM

Thajsko 2010:po Evropě a dalších kontinentech...

Thajsko 2010

1. den (16.6.) Dorazili jsme na Phuket 16.6. ráno a hned jak jsme se ubytovali, tak jsme usnuli, jelikož na cestě jsme i s přesunem do Frankfurtu byly vlastně celý den.

2. den (17.6.) Bazén a moře

3. den (18.6.) Bazén a moře

4. den (19.6.) První větší výprava do zálivu Phang Nga Bay. Celá zdejší oblast je národním parkem. Plavili jsme se z druhé strany ostrova než jsme ubytovaní. Zdejší pobřeží je narozdíl od západní části jen málo poznamenané turisty a zdejší pláže vyhledávají spíše místní pro pikniky. Součástí dnešního výletu byl především výjezd na canoe do vápencových útvarů mezi mangrovy. Vplutí do vnitřní části útvaru je trochu náročnější a je potřeba se sehnout, místy až téměř schovat do lodi. Uvnitř se můžete nechat vyfotit s právě vylovenými ostrorepy (příbuzných gigantických ostrorepů z období siluru), kteří potom zřejmě skončí usmažení na některém z místních trhů. Mezi mangrovy je možno také pozorovat například Lezce obojživelné jak šplhají po spletitých kořenech a při vyrušení skáčou šipky zpět do vody. Všude kolem to cvrčí, je slyšet zvuky tropického lesa a je stále na co koukat.

5. den (20.6.) Bazén a moře

6. (21.6.) Dnes je na pořadu dne návštěva národního parku Khao Sok. Jedná se o 646 km2 velkou rezervaci, kde dodnes žijí velcí savci, jinde vyhubení, jako např. tygři, giboni, medvědi, tapíři nebo divocí sloni. V parku jsou i místa, odkud se jezdí na sloní safari do nitra deštného pralesa, což byla naše první zastávka. Jízda na slonu je interesantní a nezapomenutelný zážitek, jen při jízdě z kopce je potřeba se trochu držet :-). Mahut buď sedí slonu za hlavou, nebo jde opodál a dává slonu pokyny hlasem. Po 2 hodinách cesty pralesem, kdy se nám podařilo zahlédnout divokého slona a vidět mohutné kmeny stromů, jsme se navrátili a přepravili k řece Sok, odkud jsme se v dešti plavili několik kilometrů po proudu. Nad námi se vypínali pozoruhodné vápencové formace a z lesa vycházela oblaka páry. Odpoledne jsme se vydali na 150 km dlouhou cestu zpět.

7. (22.6.) Plavba lodí po ostrovech

8. (23.6.) Výlet do města Phuket. Už samotná cesta je zajímavá, kdy úroveň veřejné dopravy je značně odlišná od té evropské. Je ale třeba říci, že vše funguje a nelze říci, že by měl někdo potíže se někam dostat. V městečku samotném je plno turistů, obchodníků a chaosu. Z 19. století pochází spousta krásných rezidencí tzv. Sino - Portugalského stylu. Ve městě je kromě tradičních trhů a množství obchůdků a "prodejních" míst i několik moderních obchodních domů, kde je v nabídce značková móda mnohdy za pár korun.

9. (24.6.) Běžný život v Thajsku se do značné míry odlišuje od toho našeho, na druhou stranu se vlivem ekonomického rozvoje spousta věcí podobá tomu, co člověk žije v ČR nebo i jinde. Co zůstává, jsou civilizační rozdíly a rozdíly v chování, kdy je v Thajsku z lidí jistě cítit jakási úcta k tradicím a uctivému chování. Dost možná je to také tím, že Thajsko jako jediná země z jihovýchodní Asie nebylo nikdy pod nadvládou evropských kolonizátorů a lidé si toho dosti považují a jsou na to hrdí. A v takové, řekněme "neponížené" zemi se dobře cestuje.

10. (25.6.) Dnešní den je ve znamení návratu, posnídali jsme tedy naposledy, užili si thajské laskavosti a slušného vychování obsluhujícího personálu a vyrazili na cestu zpět.